Přihlášení
 

Dle zemí

Články (12)
Seznam novostaveb-> (72)

Dle zařazení


Překlady

Czech
e-Novostavby.cz

Praha 9 - Prosek

Finep

Bytový park Prosek

Základní informace Lokalita: Prosek, přímo u budované stanice Metra
Předpokládaný termín dokončení: podzim 2006

Pokud bychom měli soudit podle počtu připravovaných a dokončovaných projektů, patří Prosek mezi nejžádanější pražské lokality. Není žádným tajemstvím, že nebývalý zájem má na svědomí především prodloužení trasy C metra z nové stanice Ládví do Letňan a výstavba jeho dvou stanic v severní a jižní části tohoto zavedeného sídliště.

K atraktivitě území přispívá i vyspělá občanská vybavenost a fakt, že na jeho okrajích, zvláště podél Lovosické ulice, se nachází celá řada ploch, které dlouhá léta čekaly na své využití. Jednou z nich je i pozemek v blízkosti polikliniky, u níž se bude stavět nová stanice metra a poblíž i bytový areál se zhruba 970 byty. Obyvatele Bytového parku Prosek tak bude dělit od vchodu do tohoto nejrychlejšího dopravního prostředku hlavního města pouze několik minut chůze.

Se zprovozněním druhé části prodloužené trasy metra se počítá v roce 2007 až 2008, tedy zhruba rok až dva roky poté, co bude realizována první etapa výstavby Bytového parku Prosek. Už dnes je ale tato část Proseka velmi dobře dostupná městskou hromadnou dopravou. Jen několik minut jízdy autobusem je vzdálena nová stanice první části prodloužení metra v Ládví, odkud se do centra města dostanete už za čtvrthodinu. Sotva pět až deset minut to trvá k další stanici metra Vysočanská, tentokráte trasy B. Při cestě autem představuje výtečné dopravní spojení do centra Severojižní magistrála, na niž v opačném směru navazuje teplická dálnice D8 a Kbelská radiála s připojením na Průmyslovou a Pražský okruh, jenž umožňuje nájezd ke všem významným pražským výpadovkám.

Velkou předností celého území je víc než dostatečné zázemí proseckého sídliště, jehož výhody ocení zvláště rodiny s malými dětmi. Najdete tu mateřskou školu i jesle, dvě základní školy, střední průmyslovou školu a na opačné straně Proseka i gymnázium. V sousedící poliklinice funguje lékařská pohotovost pro děti i dospělé. Jsou tu hřiště, tenisové kurty, náročnější najdou o něco dál v hotelu Duo squash, ricochet, fitness centrum, bazén, saunu, bowling. Velkým lákadlem může být také nová letní bobová dráha s vyhlášenou restaurací a letní zahrádkou se skvělým výhledem na Prahu. Jen několik minut je vzdálené také obchodní a zábavní centrum v Letňanech s aquaparkem, nedaleko je také zimní sportovní hala.

Supermarketů je tu téměř nepočítaně. Jmenujme jen ty největší, jako jsou Billa, Delvita či OBI v areálu sídliště, Tesco v Letňanech anebo Globus v Čakovicích. V shopping parku Tesco si můžete vybrat z několika restaurací a navštívit i multikino. V dosahu je i letňanské výstaviště a také moderní hala Sazka Arena ve Vysočanech, která se stává dějištěm mnoha významných sportovních a kulturních akcí.

Koncepce projektu

Výstavba bytového parku Prosek je rozdělena do dvou etap. V úvodní etapě budou realizovány tři bytové domy pojmenované tak, aby se hodily do koncepce bytového "parku": Javor, Kaštan a Lípa (J, K, L). Celkem v nich bude 312 bytových jednotek. Jedná se o tři podlouhlé objekty s obdélníkovým půdorysem, které jsou souběžně seřazeny vedle sebe. Mezi domy K a L je navrženo odpočinkové atrium s cestičkami, lavičkami a sadovou úpravou, zatímco vchody do obou domů vedou z vnějších stran. Třetí z domů, na západ od obou budov umístěný samostatný objekt J, má svou klidovou zónu projektovanou dále na západ, tedy vně komplexu těchto tří domů, což znamená, že areál bude ze tří světových stran zasazen do zeleně tak, jak to vyžaduje trend současného moderního bydlení.

Vzhledem k tomu, že příjezd k domům vede od jihu z Lovosické ulice a vjezdy do dvoupodlažních podzemních garáží všech domů povedou z tohoto směru, je celá jižní strana obytného areálu věnována venkovním parkovacím plochám, které rovněž zasahují do obslužného území mezi domem J a K. Ale i tady lemují parkovací plochy aleje vzrostlých stromů.

Všechny tři domy mají jednotnou koncepci svého řešení. Jedná se o sedmipodlažní budovy s posledními dvěma ustupujícími patry. Ve dvoupodlažních suterénních garážích je k dispozici celkem 192 garážových stání a venku pak 139 parkovacích míst, což znamená, že na každý byt připadá minimálně jedna parkovací plocha. Každý dům se dělí do dvou samostatných sekcí s vlastními schodišti a výtahy, odkud jsou na jednotlivých patrech vedeny delší chodby s přístupy k jednotlivým bytům.

Typy bytů

Největší počet bytových jednotek tvoří byty 2 + kk s obytnou plochou od 44,7 m2 do 55,2 m2 . Typické 2. až 5. nadzemní podlaží vytvářejí hlavně tyto byty orientované od středové chodby výlučně na východ nebo na západ. Výjimkou z pravidla jsou byty 3 + kk (85,4 m2 + balkon 4,3 m2 ) umístěné u schodišť obou sekcí, které k typizovanému dvoupokojovému bytu "přibírají" jednu místnost sousedícího dvoupokojového bytu, protože tu druhou zaujímá schodiště. A rovněž koncové jižní partie každé budovy, kde jsou navrženy větší byty 3 + kk nebo 4 + kk s obytnou plochou okolo 93 m2 a velkými balkony o výměrách 16,7 m2 .

Zcela atypické je šesté a také sedmé ustupující podlaží, která obsahují ve škále bytů od 2 + kk až po 4 + kk nejpřitažlivější byty areálu s velmi dobrým výhledem z velkoryse projektovaných teras (až 78 m2 ) každého objektu. Velmi žádané garsoniéry 1 + kk (34,4 m 2 až 40,9 m2 ), které tvoří jen necelých 9 % všech bytů, najdeme především v přízemí každého domu.

Hodnocení výrobku
25 /02/ 2024  svatek dnes slaví Liliana a zítra Dorota

Copyright o2006 e-Novostavby.cz