Přihlášení
 

Dle zemí

Články (12)
Seznam novostaveb-> (72)

Dle zařazení


Překlady

Czech
e-Novostavby.cz

Jaký byt vlastně zvolit, větší nebo menší?

Redakce-články

Každý člověk potřebuje v jednotlivých životných etapách k životu něco jiného. Je to přirozený vývoj, a od tohoto vývoje by se měla volba našeho bydlení odvíjet. Mladí lidé, kteří předpokládají, že v budoucnu založí rodinu volí raději větší byt min 2+kk, 2+1, většinou však již 3+kk nebo 3+1. Staří lidé nebo studující zvolí ekonomičtější variantu bytu 1+kk nebo 1+1. Jejich nárok na prostor není tak velký, a úsporu za poplatky energií mohou využít jinde.

Volby velikosti bytu není pouze o finančních možnostech každého jednotlivce, odvíjí se od individuálních potřeb a přání. Samozřejmě, že finanční situace hraje velmi podstatnou roli, ale nemusí být tím zlomovým aspektem, kvůli kterému lidé zvolí menší byt oproti většímu.

V první řadě si musíme ujasnit, co od bytu očekáváme a položit si několik základních otázek. Mám hodně věcí, který musím do bytu umístit? Mám psa nebo kočku? Mám koníčky, které vyžadují více prostoru? Mám často návštěvy, které u mne budou přespávat? Jsem společenský typ, který pořádá velké oslavy? To jsou vše věci, které do značné míry mohou ovlivnit rozhodování jak velký byt zvolit.

Budeme-li vlastnit nějaké větší domácí zvíře, jako je kočka nebo pes, zauvažujeme o tom, že garsonka nebude zrovna to pravé ořechové. Balkón by se také hodil,aby náš psí miláček mohl na čerstvý vzduch. Psi i kočky rádi sledují dění v okolí. I balkón, který umožňuje pro malé zvíře vidět do okolí je výrazným plusem. Pro návštěvu příbuzných, který jezdí zdaleka musíme mít k dispozici samostatný pokoj, pro možnost přespání a zajištění částečného soukromí. Člen rodiny, který je hodně pracovně vytížen a tráví čas doma prací, jistě uvítá také svůj soukromý mini pokoj, kde by mohl v klidu nikým nerušen pracovat. Pořádání velkých oslav se neobejde bez dostatku místa. Musíme někam návštěvu posadit a mít možnost, kde je pohostit. Jak by se asi cítilo deset lidí v malém bytě 1+kk ? Nejspíše jako sardinky v konzervě, a to moc příjemný pocit nebude.

Popišme si jednotlivé zkratky velikosti bytů . Co vlastně znamenají? 1+kk je klasické garsoniéra, která obsahuje jednu místnost s kuchyňským koutem dohromady. Další součástí bytu je příslušenství / koupelna nejčastěji spojená s toaletou/, popřípadě menší komora a sklep. Takový byt je vhodný pro jednoho člověka. Nejčastěji jako byt startovací pro svobodnou osobu nebo jako byt na stáří, pro lidi ,kteří již nejsou v páru a zůstali na sklonku života sami.

1+1 je byt který je o něco větší než garsoniéra. Jak vyplývá již z názvu, jedná se o jednu místnost + menší místnost, kde je umístěna kuchyň. Následuje opět příslušenství, jako v prvním případě. Podstatnou výhodou je ona oddělená kuchyň, která poskytuje více prostoru na manipulaci při vaření. V kuchyni může být umístěn jídelní stůl a zbývající pokoj, tak můžete využít jako ložnici a obývací pokoj v jednom.

2+kk- je byt větších rozměrů, kde jedna místnost je jako samostatná ložnice a druhá místnost je obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem. Volba takového bytu splňuje více požadavek na soukromí. Není již jen jedna místnost, tudíž je možnost vytvořit více soukromí dvěma lidem. Upřímně, řekněte, když se lidé pohádají a potřebují si od sebe odpočinout, kam mají utéct v 1+kk? Malý byt už ve dvou lidech zavání ponorkovou nemocí, a kdo bydlel v tak malém bytě ví své o potřebě velké tolerance. Výhodu spojení kuchyňského koutu s obývacím pokojem je možnost, kdy paní bytu se může aktivně podílet na dění v bytě. Není při vaření od rodiny oddělena. Vášnivá kuchařka tak může s rodinou konverzovat nebo při vaření sledovat televizi. V této velikosti bytu je již často oddělena toaleta od koupelny. Bezesporu je plusem možnost, užít si relaxaci koupele bez obav, že „drahá polovička“ bude požadovat uvolnění této místnosti.

2+1- je byt, kde je ložnice, obývací pokoj a samostatná menší kuchyň. Na rozdíl od předešlého bytu se liší pouze nepropojením obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Je to varianta rozšířená ve starší zástavbě. Dnes trend doby spíše preferuje vzdušné, otevřené místnosti a přiklání se tedy k světlejšímu a vzdušnějšímu propojení obývacího pokoje s kuchyňským koutem.

3+kk- je byt, kde mohou bez větších problémů žít dva dospělí lidé s jedním nebo i dvěma dětmi. Tři místnosti již zajišťují soukromí, jak rodičům, tak dětem. Je zde propojen obývací pokoj s kuchyňským koutem. Dalšími místnostmi jsou ložnice, dětský pokoj a příslušenství.

3+1- stejná varianta předchozího bytu s oddělenou kuchyní.

4+1 nebo 4+kk- je byt pro početnou rodinu. Ložnice, obývací pokoj s kuchyňským koutem nebo oddělenou kuchyní, dva dětské pokoje a sociální zařízení. Zde v případě, že rodina má dvě děti, může poskytnout každému z dětí svůj vlastní pokoj. To je jistě lepší, v případě, kdy má rodina syna a dceru, kteří budou s rostoucím věkem vyžadovat více intimity a soukromí.

Již v tomto případě by se měli budoucí kupující zamyslet, zda tato velikost bytu splní i do budoucna, všechny jejich požadavky na bydlení, a zda by se raději nevyplatilo investovat do menšího domku. Při porovnání cen, může rodina v menších městech zjistit, že finanční rozdíl mezi touto velikostí bytu a domku je zanedbatelná.

Hodnocení výrobku
13 /07/ 2024  svatek dnes slaví Markéta a zítra Karolína

Copyright o2006 e-Novostavby.cz