Přihlášení
 

Dle zemí

Články (12)
Seznam novostaveb-> (72)

Dle zařazení


Překlady

Czech
e-Novostavby.cz

Nový nebo starý byt?

Redakce-články

Nový byt nebo starý byt v cihlovém nebo panelovém domě? Proč dáváme červenou právě novostavbám?

Jistě každý člověk, člověk, který se rozmýšlel o koupi bytu přemýšlel, zda koupit byt cihlový nebo panelový. V dnešní době k rozhodování přibývá i varianta koupě zcela nového bytu v novostavbě. Jaké jsou vlastně dnešní novostavby, co svým obyvatelům přináší, v čem jsou lepší než starý byt a na co si dát naopak pozor.

Novostavby jsou v dnešní době dost často neprávem haněny a odsuzovány jako nekvalitní a předražené bydlení. Jako každý způsob bydlení mají své pro a proti, přesto je to bydlení, které má budoucnost a u něhož jistě začínají ta pro převládat.

Pro porovnání bydlení v panelákovém domě s bydlením v multifunkční novostavbě nemusíme chodit daleko. Rozdíly jsou na první pohled patrné. Jenom architektonické zpracování samotné novostavby je jistě lepší než šeď panelákového bytu. Paneláková uniformovanost je právem nazývána králikárnou, čímž však neříkám, že by byli lidé bydlící v panelovém domě odsouzení hodny. To v žádném případě. Přesto je zřetelné, že novostavby mají kvalitnější a estetičtější architektonickou podobu než staré panelové domy. Nové technologie, které se používají při stavbě novostaveb jsou také již někde jinde, než v době výstavby starých panelákových domů.

Panelákové domy byly původně stavěny pro dělníky jako přechodná forma bydlení. Smysl jejich vzniku bylo umístit co největší počet lidí na jedno místo a užívat tyto byty víceméně na přespání a uložení věcí. Více funkčnosti se nepředpokládalo. Dnes lidé od bydlení očekávají daleko více.

Z hlediska pořízení panelového, staršího bytu a bytu v novostavbě, je vidět cenový rozdíl, vyšší ceny u bytu novostavbě. Je to pochopitelné, protože se jedná o nově postavený byt. Při bližším prozkoumání této problematiky, však neznamená, že levnější bydlení je lepší a ekonomičtější. Tudíž, že prvotní menší investice do koupi staršího panelákového bytu je výhodnější.

Shrňme si výhody a nevýhody panelového bytu a porovnejme ho s výhodami nebo nevýhodami bytu v novostavbě. Pak můžeme srovnat těžiště vah.

Byt v paneláku:

1/ prvotní investice je téměř ve všech případech nižší, opomineme -li historické centrum Prahy, kde i staré domy jsou podstatné dražší než novostavby, právě díky exkluzivní lokalitě umístění v historickém jádru. Zde se však jedná téměř o staré cihlové byty v činžovních domech.

2/ zamysleme se, zda tato prvotní nižší investice je opravdu ekonomičtější. Kolik peněz budeme muset ještě vynaložit na rekonstrukci takového bytu, abych docílili srovnatelný komfort s novostavbou. Často obsahuje taková rekonstrukce generální úpravy. Výměna starého lina za plovoucí podlahy, bourání futer pro možnost obložkových zárubní, rekonstrukce umakartového jádra, výměna kuchyňské linky, úprava jističů, protože ty nebyly dělány pro dnešní, moderní spotřebiče,které se začínají stávat standardem. K tomu a dalším úpravám je potřeba stavebního povolení a to je kolotoč po úřadech. Ztráta času a někdy i nervů. Po součtu investic, které jsou potřeba do rekonstrukce starého bydlení, můžeme skončit na velice zajímavé ceně a zjistit, že se nám jaksi starý byt nějak prodražil. Při kvalitní rekonstrukci může dosahovat součet kupní ceny staré nemovitosti+ cena rekonstrukce více než je cena již nového bytu na klíč.

3/ A odpovězme si na otázku. Máme po nákladné rekonstrukci starého, panelového bytu kvalitu srovnatelnou s novostavbou? Nemáme, protože nezměníme to co je za dveřmi našeho bytu. Nikdy nemůžeme udělat ze staré věci úplně novou. Nezměníme společné prostory, ani materiály, ze kterých je panelový dům vyroben.

4/ Možná někdo namítne a co rekonstrukce panelových domů? Ano, rekonstrukce panelových domů je velmi diskutované téma. Panelové domy se revitalizují ve všech městech České republiky. Nic jiného také nezbývá,nechceme -li aby nám spadly na hlavu. Jejich životnost je již u konce a nezbývá než ji prodloužit, ale opět pomocí finančních obětí. Lidé našetřili peníze do fondu oprav, které by měly tyto opravy pokrývat, ale tyto finance nejsou ve značném případě zdaleka dostačující. Oprava jednoho panelového bloku vychází na několik milionů korun. Peníze našetřené na fondech bytových družstev stačí sotva na jednu opravovanou věc. Stane se tak, že se veškeré finanční prostředky vypotřebují na rekonstrukci např. balkonů a na nic jiného již peníze nezbudou. Z čeho pak zateplovat ,měnit okna a další věci, které dosluhují? Nezbývá než vzít úvěr, a to se také již začíná hojně praktikovat. Lidé musí zadlužit vlastní byt, aby měli na opravy domu. A co lidé, kteří si již starší byt koupí pomocí hypotečního úvěru a mají ho tedy již zastavení? Kde mají tito lidé vzít peníze? To je oříšek. Pokud nemají finanční rezervu, jak vzít zaplatit svůj díl na rekonstrukci ani nemají v záloze např. stavební spoření může být taková situace velmi špatně řešitelná.

5/ V neposlední řadě porovnejme také poplatky, které jsou s užíváním bytu spojeny. Poplatky za elektrickou energii, topení, poplatky družstvu a tak často diskutovatelný poplatek do fondu oprav. Poplatky u starších ,panelových domů jsou vyšší. Panelový dům nemá tolik dobré izolační schopnosti jako novostavby,takže únik tepla je větší- čímž se nám topení v zimě prodraží. Měsíční platby do fondu oprav jsou také znatelně vyšší / i v řádu tisícikorun/, protože je zde předpoklad potřeby rozsáhlých rekonstrukcí. V novostavbě není co opravovat, vše je nové, proto jsou zde poplatky do fondu oprav téměř zanedbatelné. Sice budou časem stoupat, spolu se stářím domu, ale i tak to bude pro majitele menší finanční zátěž, než u bytu starého.

6/a co parkování? U parkování v panelovém sídlišti můžeme mluvit o štěstí. Panelové domy v době své slávy, nepředpokládaly takový rozmach vlastnictví automobilů. Uvědomme si, že v době, kdy se panelové domy stavěly, bylo auto velice drahou záležitosti, a měli ho jen vyvolení. Parkovací kapacita, tak bohatě stačila. Dnes ,když je v každé domácnosti minimálně jedno vozidlo, jsou tyto plochy podlimitní. U novostaveb se s touto problematikou počítá. Počet parkovacích míst musí odpovídat počtu bytů. A to mluvíme o parkovacích místech před domem na volném prostranství. Bezespornou výhodou je možnost koupit si vlastní parkovací stání uvnitř objektu nebo dokonce garáž. Máme jistotu, že budeme mít našeho „miláčka“ v suchu a hlavně minimalizujeme možnost poškrábání a jiného poškození od vandalů.

Hodnocení výrobku
29 /03/ 2024  svatek dnes slaví Taťána a zítra Arnošt

Copyright o2006 e-Novostavby.cz